Mentőmellények a kis hajókhoz
Az aktuális előírások alapján minden kishajón és vitorlás hajón kötelező a megfelelő mennyiségű gyermekmentőmellény biztosítása.
Mentőmellények a kis hajókhoz
A hajón tartózkodók számának megfelelő gyermekmentőmellényeknek rendelkezniük kell, amelyek megfelelnek a szükséges szabványoknak és előírásoknak.
Különböző típusú mentőmellények állnak rendelkezésre. A hagyományos gyermekmentőmellények mellett kaphatók úszást segítő mellények is. Ezek az úszást segítő mellények általában 50-70N felhajtóerővel rendelkeznek, ami segít a víz felszínén maradni, azonban azoknak, akik használják, rendelkezniük kell úszástudással. A hagyományos mentőmellények a hátukra fordítják a használót, és fejüket a víz felszínén tartják, így még eszméletlen állapotban is lehetőség van lélegezni. Elérhetők szivacsos és felfújható gyermekmentőmellények is, mindkét típus hatékony, bár a felfújható változat rendszeres ellenőrzést igényel, mivel nagyobb mozgásszabadságot biztosít.
Bár nincsenek pontos előírások arra vonatkozóan, hol kell tárolni a mentőmellényeket, ésszerűen elérhető helyen kell őket tartani. Amennyiben bármilyen indoknál fogva úgy érezzük, hogy a mentőmellény viselése indokolt, azonnal vegyük fel, és kérjük meg a hajón tartózkodó többi személyt is, hogy tegye ugyanezt. Például vitorlásversenyeken a teljes legénység a hajózás teljes időtartama alatt viseli a mentőmellényt, akár a felsőruházat és a trapézmellény fölött is.
CE biztonsági szabványok vonatkoznak a mentőmellényekre is. Az Európában kapható gyermekmentőmellényeknek meg kell felelniük bizonyos előírásoknak és szabványoknak. A CE jelzés azt igazolja, hogy a terméket tesztelték és jóváhagyták. Az egyes szabványok tartalmazzák a Newtonban kifejezett felhajtóerőt és az eszméletlen áldozat számára szükséges légutakat biztosító hátára fordítás adatait. Az 1 Newton körülbelül 0,101 kg felhajtóerőnek felel meg.
Amikor mentőmellényt vásárolunk, fontos ellenőrizni a címkét. A gyermekmentőmellényeknek az ISO 12402 szabvány szerint kell készülniük. A felhajtóerő alapján a következő kategóriák különböztethetők meg:
- 12402-4 = 100 N (védett vízen ajánlott)
- 12402-3 = 150 N (nyílt vízen, viharos időben ajánlott)
- 12402-2 = 275 N (nyílt vízen, szélsőséges időjárási körülmények között ajánlott)
Ezért a címkén mindenképpen láthatók kell, hogy legyenek a CE jelzés, az ISO szabvány száma és a felhajtóerő érték Newton-ban. Hiányuk esetén a hatóság nem ismeri el életmentő eszközként, és esetleges ellenőrzés során büntetésre számíthatunk.
Sokféle mentőmellény áll rendelkezésre a piacon, különböző kialakítással és áron. Az árak általában 5 és 50 ezer forint között mozognak. A kiválasztáskor fontoljuk meg, milyen körülmények között használjuk majd a mentőmellényt. Ha aktív hajózást űzünk, például versenyzünk, ahol a szabad mozgás elengedhetetlen, akkor egy jó minőségű automata gyermekmentőmellény akár több tízezer forintot is megérhet.
Automata mentőmellény vízbe eséskor sűrített levegős patronok segítségével automatikusan felfújódik. Ha viszont csak vészhelyzet esetén kerül elő a tárolóhelyéről, az olcsóbb, 5-10 ezer forintos hatósági előírásoknak megfelelő gyermekmentőmellény is tökéletes választás lehet, mivel életmentésre tökéletesen alkalmas. Az ár mellett mindig figyeljünk a megfelelő méretre, mert a túl nagy vagy túl kicsi gyermekmentőmellény veszélyeket hordozhat. A lényeg, hogy mindig legyen kéznél megfelelő minőségű és megfelelő mennyiségű életmentésre alkalmas gyermekmentőmellény a hajón.